40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulice wyprowadzono wojsko. Rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy Solidarności. Nie wiadomo było wówczas czy ci ludzie kiedykolwiek wrócą do rodzin czy w ogóle przeżyją. Internowanych zostało ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych.

13 grudnia 1981  od rana w radiu nadawana  była muzyka poważna. Dopiero ok godziny 9 zamiast Teleranka w telewizji zaczęto nadawać przemowę generała Jaruzelskiego, o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.  W kolejnych godzinach spikerzy ubrani w wojskowe mundury  podawali, jakie ograniczenia nakładał na Polaków stan wojenny. Zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Setki zakładów zmilitaryzowano, zapowiadając, iż strajk w nich oznacza dezercję za którą groziła kara śmierci. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe były poddane cenzurze. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było także opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy, zakazano wydawania większości pism. Na kilka tygodni zamknięto wszystkie szkoły.

Do dużych miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i innych obiektach strategicznych.

 

W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Serdecznie zachęcamy Państwa placówki do włączenia się w tę ważną i niezwykle symboliczną inicjatywę. Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda.