Na Szlaku 2 Armii Wojska Polskiego

W sobotę 5 października szkolne muzeum odwiedził Wrocławski Klub Piechurów „PERPEDES” im. dr Bronisława Turonia. Klub działa przy Oddziale Wrocławskim PTTK i skupia miłośników turystyki pieszej.

Wycieczkę prowadził pan Stanisław Bobowiec – wieloletni działacz PTTK, przodownik turystyki pieszej, a jednocześnie inicjator i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „SZLAK 2. ARMII WOJSKA POLSKIEGO 1944-1945”.

Przegrupowanie, w wyniku którego 2 Armia Wojska Polskiego znalazła się na Dolnym Śląsku rozpoczęło się 21 marca 1945 roku i trwało do końca miesiąca. Najwcześniej na ziemie dolnośląskie dotarły oddziały przerzucane transportem kolejowym. Pociągi z żołnierzami i sprzętem przyjechały do Oleśnicy, Grabowna Wielkiego, Twardogóry i Cieśli. Stąd wojsko ruszyło na zachód.

Również koleją przyjechała do Grabowna Wielkiego grupa z klubu „PERPEDES”. Pieszo dotarła do naszego muzeum, a później wyruszyła na zwiedzanie Twardogóry.

Twardogóra i Grabowno Wielkie znalazły się wśród miejscowości zalecanych do odwiedzenia przez turystów zainteresowanych zdobyciem odznaki PTTK „SZLAK 2. ARMII WOJSKA POLSKIEGO 1944-1945”.