Spotkanie z historią

22 października 2019 roku w naszej szkole gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen. O swoich losach wojennych i powojennych opowiadał major Józef Oleksiewicz – gość specjalny naszego spotkania. Major do partyzantki trafił w roku 1943 w wieku 14 lat. W związku z informacjami o aresztowaniach żołnierzy AK, ujawnił się dopiero w marcu 1947 roku. Dwa miesiące później został aresztowany. Przesłuchiwany i bity, skazany przez komunistyczny sąd wojskowy. Spędził kilka lat w więzieniach i obozie. Przez kolejne lata był wzywany na przesłuchania i nachodzony przez funkcjonariuszy bezpieki w domu.

Opowieść majora, który w czasie wojny był właśnie w wieku naszych uczniów, zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Była to żywa lekcja historii, która ukazała przed jak trudnymi wyborami stawali wtedy młodzi ludzie, jakie decyzje musieli podejmować w sytuacjach zagrożenia życia, ale również pokazała, że pomimo przeciwności losu, wszechobecnego zła, można przejść przez życie nieugiętym i nieść w sobie radość i dobroć.

W drugiej części spotkania przedstawiciele stowarzyszenia na przykładzie swoich działań opowiadali o wolontariacie – jak się zaangażować, co mogą robić wolontariusze, jakie korzyści daje taka praca na rzecz innych.