Finał warsztatów z Politechniką Wrocławską

Dwie drużyny z naszej szkoły wzięły dziś udział w uroczystości finałowej warsztatów z Politechniką Wrocławską, która odbyła się w hali widowiskowo-sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze. Drużyna z klas 1 TR i 3 TR zakwalifikowała się do finałowej prezentacji i w rywalizacji drużyn, która towarzyszyła warsztatom naukowo-technicznym zajęła III miejsce.
Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się dużo zarówno o konstrukcjach betonowych, jak i o samej Politechnice Wrocławskiej i studiach. Wykorzystaliśmy wiedzę zdobywaną w szkole do realizacji nowych, niestandardowych działań. Poznaliśmy studentki i studentów Politechniki, którzy pokazali nam, jak ciekawe i są ich studia i uświadomili nam, że przyszły student budownictwa to może być również ktoś z nas.
Bardzo dziękujemy panu Burmistrzowi Pawłowi Czulińskiemu za zaproszenie do udziału w projekcie, studentom Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej za ciekawe zajęcia i opiekę podczas naszej wizyty na Politechnice Wrocławskiej, a pracownikom uczelni za wspaniałe warsztaty „Cement, zaprawa, beton”, przekazaną wiedzę i wsparcie merytoryczne!
 Nasza prezentacja finałowa

Goszcz „pod lupą” Politechniki Wrocławskiej

Nasz udział w projekcie

Dzień dobry Państwu! Jesteśmy drużyną złożoną z uczniów klas 1 TR i 3 TR technikum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych imienia Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze.

Bardzo miło wspominamy nasze pierwsze działanie w projekcie. 9 kwietnia gościliśmy w naszej szkole studentów budownictwa – przedstawicieli Samorządu Studenckiego Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Studenci przygotowali dla nas prezentację swojej uczelni, a także konkurs na najwyższą konstrukcję z papieru. Było dużo zabawy i trochę rywalizacji, gdyż szkołę w kolejnych etapach projektu mogły reprezentować tylko dwie drużyny najlepszych konstruktorów. Naszą papierową konstrukcję staraliśmy się wzmocnić poprzez odpowiednie składanie arkuszy papieru. Bardzo ucieszyliśmy się z wiadomości, że to właśnie my weźmiemy udział w warsztatach w Goszczu.

Dzięki warsztatom w Goszczu prawidłowo używamy takich pojęć jak „cement”, „zaczyn”, „zaprawa” i „beton”. Prowadzący zajęcia przygotowali dla nas ciekawy wykład i prezentację, które dobrze przygotowały nas teoretycznie do wykonania ćwiczeń. Naszym pierwszym zadaniem było przygotowanie zaprawy normowej. Zanotowaliśmy skład mieszanki i z pomocą pana Ireneusza przygotowaliśmy nasze próbki. Drugie zadanie polegało na opracowaniu własnego przepisu na beton i przygotowaniu próbek, które charakteryzować się będą wysoką wytrzymałością na zginanie i ściskanie.

Ponieważ z wykładu dowiedzieliśmy się dużo na temat tego jak na wytrzymałość betonu wpływają kruszywa, klasa cementu, objętość wody w mieszance, domieszki chemiczne oraz tego, jakie właściwości ma fibrobeton, szybko opracowaliśmy pomysł na to, jaki będzie skład naszych próbek. Nasze próbki postanowiliśmy uzupełnić o warstwowe zbrojenie z włókien stalowych, polimerowych oraz wiórków stalowych.

Po zakończeniu zajęć mieliśmy też czas na podziwianie zabytków Goszcza. Najbardziej zainteresowały nas prace prowadzone w głównym skrzydle pałacowym i pięknie zachowane kartusze herbowe rodu Reichenbach.

Następnego dnia rozformowaliśmy nasze próbki. W czasie wiązania betonu zwilżaliśmy go, aby nie wysechł zbyt szybko i nie pojawiły się spękania.

Najbardziej emocjonującym etapem projektu była wizyta na Politechnice Wrocławskiej, gdzie nasze próbki zostały poddane testom laboratoryjnym. Po przyjeździe przywitali nas przedstawiciele Samorządu Studenckiego, którzy opiekowali się poszczególnymi grupami podczas całego intensywnego dnia.

Najpierw przejechaliśmy nad Odrą kolejką „Polinka”, aby w budynku Geocentrum L-1 spotkać się z panem doktorem Michałem Musiałem, który wyjaśnił nam metodykę badań i sposób przygotowania protokołu z zajęć laboratoryjnych. W Sali wykładowej mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci – tym bardziej, że warto było zrobić porządne notatki.

Następnym zadaniem było wykonanie pomiarów pomieszczenia o nieregularnym kształcie i obliczenie jego kubatury. Nauczyliśmy się obsługi laserowych mierników odległości. Dalmierze wprawdzie ułatwiły dokonanie pomiarów, ale zadanie nie było łatwe – wymagało dużo obliczeń, ale mieliśmy dużo satysfakcji, że daliśmy radę.

Najbardziej emocjonujący (bo decydujący o awansie do finału) był etap badania próbek w budynku H+3. Pierwszym krokiem było dokładne zwymiarowanie próbek, gdyż takie dane są niezbędne do obliczeń wytrzymałościowych. Następnie za pomocą specjalnych urządzeń sprawdziliśmy wartości siły niszczącej na naszych próbkach. Wartości zanotowaliśmy w protokole. Niestety nie wiedzieliśmy, jakie wyniki uzyskali konkurenci, więc emocje towarzyszyły nam aż do 20 kwietnia.

Podczas kolejnych zajęć  ze studentami budownictwa nauczyliśmy się podstaw obsługi niwelatora i wykonywania podstawowych pomiarów. Mierzyliśmy odległości pomiędzy punktami, wysokości, obliczaliśmy również wysokość nad poziomem morza dla danego punktu. Obejrzeliśmy również najnowocześniejszy, profesjonalny sprzęt stosowany w pomiarach budowlanych i geodezyjnych.

Kolejnym etapem projektu było samodzielne dokonanie obliczeń i uzupełnienie protokołów o dane takie jak objętość i gęstość próbek, moment niszczący, wskaźnik na zginanie – i wreszcie najważniejsze –obliczenie wytrzymałości na zginanie i wytrzymałości na ściskanie. Protokoły przesłaliśmy do oceny panu doktorowi Musiałowi i z niecierpliwością czekaliśmy na informację o tym, czy zakwalifikowaliśmy się do finału.

Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się dużo zarówno o konstrukcjach betonowych, jak i o samej Politechnice Wrocławskiej i studiach. Wykorzystaliśmy wiedzę zdobywaną w szkole do realizacji nowych, niestandardowych działań. Poznaliśmy studentki i studentów Politechniki, którzy pokazali nam, jak ciekawe i są ich studia i uświadomili nam, że przyszły student  budownictwa to może być również ktoś z nas.

Bardzo dziękujemy panu burmistrzowi  Pawłowi Czulińskiemu za zaproszenie do udziału w projekcie, studentom budownictwa za ciekawe zajęcia i opiekę podczas naszego dnia na Politechnice Wrocławskiej, a pracownikom uczelni za przekazaną wiedzę, fachową pomoc i tak ciekawe warsztaty naukowo-techniczne!