Spotkanie z Białą Damą i Zbójnikiem – wizyta w szkolnym muzeum.

27 września 2018 r. gościliśmy w naszym muzeum wycieczkę uczniów z klasy czwartej ze SP w Długołęce – aż siedemdziesięcioro dzieci.  Ustalono cztery grupy zwiedzających, a oczekujący mogli posłuchać, czytanych przez swoich opiekunów „Legend twardogórskich”.

Na wstępie przewodniczka – Jadwiga Woźniak przybliżyła położenie i warunki klimatyczne naszej gminy. Przy okazji omawiania rzeźby terenu opowiedziała legendę o powstaniu największego wzgórza Zbójnik. Dzieci zostały zapoznane z krótką historią Twardogóry, a także dziejami  muzeum, które w ubiegłym roku obchodziło czterdziestolecie powstania.

Kiedy oprowadzająca opowiadała o największej dobrodziejce – księżnej Eleonorze Charlottcie, nieoczekiwanie pojawiła się ona w murach muzeum. Przybliżyła zwiedzającym legendę o powstaniu nazwy Twardogóra.

Dzieci z wielkim  zainteresowaniem oglądały eksponaty, szczególnie zainteresowały ich: warsztat tkacki, żarna do mielenia zboża i monety z okresu dynastii Piastów. Zaciekawiły ich także trzy kamienne toporki z okresu neolitu.

Organizatorzy wycieczki zapowiadają dalsze odwiedziny, co świadczy o udanym pobycie w naszym muzeum. W rolę księżnej wcieliła się Agata Różańska, zaś fotografie wykonała Kinga Puchalska.