Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został proklamowany na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1995 roku. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem przypominającym podstawowe pojęcia prawa autorskiego – te, które dotyczą nas zarówno jako twórców, jak i jako odbiorców różnego typu utworów.

Na poniższym plakacie znajduje się kod QR, który poprowadzi Was do krótkiego quizu na temat praw autorskich. Każdy z nas jest twórcą i autorem – publikując wykonane przez nas zdjęcia, filmy, napisane teksty i programy komputerowe, przedstawiając odbiorcom nasze dzieła, takie jak malunki, rysunki, rzeźby czy instalacje artystyczne, korzystamy z możliwości, jaki dają nam prawa autorskie. Mamy prawo do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej ewentualnych korzyści finansowych. Nasze autorskie prawa osobiste są niezbywalne – nikt nie może bezkarnie zawłaszczać naszego utworu i przypisać jego autorstwo sobie.

Link: https://quizizz.com/join?gc=28098418

W dniu tego święta biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy, która połączy praktyczne zastosowanie wiedzy o prawach autorskich z kreatywną pracą z książkami.

SLEEVEFACE Z KSIĄŻKĄ

Jest to kreatywne podejście do fotografii. Pierwszą częścią zadania jest sprawdzenie, na czym polega sleeveface. Druga część, to wykonanie zdjęcia, które „rozszerzy” okładkę książki na otoczenie. Część trzecia i ostatnia to wrzucenie zdjęcia na naszego sleeveface’owego Padleta (link poniżej).

Uwaga! Publikując sleeveface będziemy korzystać z prawa cytatu. Dlatego nasza praca (utwór) musi stanowić twórczą całość i mieć indywidualny charakter. Stosunek cytowanego utworu (tutaj okładki książki) do całości nowego powstałego utworu, nie może być dominujący, a jedynie stanowić fragment całej aranżacji. Zadbajmy o tło, miejsce, strój modela. Przy publikacji zdjęcia w Padlecie podajemy źródło, czyli tytuł i autora książki, grafika/projektanta okładki, wydawcę.

PADLET SLEEVEFACE’OWY

Czekamy na Wasze zdjęcia! Pamiętajmy, że będą to nasze utwory, dla których możemy korzystać z pełnej ochrony naszych praw autorskich.