Majowe święta

Przed nami majowe dni świąteczne: 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą i 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wszystkie są bardzo ważne w polskiej historii. W tym roku będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno… Łączyć nas będzie pamięć historyczna i piękne biało-czerwone barwy. Niech każdy z nas pamięta, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r., która była pierwszą w Europie i drugą na świecie, uważa się za jedno z przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, okupacji Polski w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Po zmianie ustroju, od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo wprowadzone w 2004 r., a jego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie.

Dzień 1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 roku.

Poniżej link do spotu zachęcającego wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt: „Niepodległa – moja flaga”, przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”. Można go obejrzeć i udostępnić ze strony: Niepodległa – moja flaga.


Z przyjemnością informujemy, że w szkolnym konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną pt: „Konstytucja 3 Maja” zwyciężyła uczennica 3 klasy technikum Katarzyna Palma.

GRATULACJE!