Materiały edukacyjne dla uczniów

Drodzy Uczniowie!

Oprócz zadań przesyłanych przez nauczycieli, polecamy materiały edukacyjne do samodzielnego powtarzania, systematyzowania i wzbogacania wiedzy. Poniższe propozycje są zaaprobowane i polecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

epodreczniki.pl

Zasoby dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. 

Materiały dostępne na platformie są bezpłatne, zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd., dostępne z  różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon), dostosowane do potrzeb uczniów.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

www.cke.gov.pl

Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj:

·         informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami

·         arkusze próbne, arkusze pokazowe

·         zbiory zadań do egzaminu maturalnego

·         filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii, biologii

·         materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego

·         materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego

·         materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego

·         zbiory zadań z matematyki

·         76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki

·         arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2019

Portal lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik

https://esero.kopernik.org.pl/

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1 

Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

Serwis IPN Przystanek historia

https://przystanekhistoria.pl

Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. Zawiera kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku oraz ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych. Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe. 

Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/edu

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/

Muzykoteka Szkolna wspomaga edukację muzyczną, aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.pl

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

Serwis Telewizji Polskiej
Telewizja Polska bliżej dzieci i młodzieży

Telewizja Polska przygotowała dla młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lutosławski/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

Nauka zdalna w czasie zawieszenia zajęć – komunikat MEN. Pełna treść dokumentu